Yöresel Ürünler

- Peksimet; (Peksimet buğday ununa üçte bir oranında arpa unu katılarak yapılır. Hava almayan özel fırınlarda iki kerede pişirilir. Bir yıl kadar bozulmadan saklanabilir. Peksimet dilimi yemekten önce suyla birkaç dakika ıslatılır. Sonra kuru bir beze sarılıp beş dakika bekletilir. Bu işlemden sonra pamuk gibi çok lezzetli bir ekmek ortaya çıkar. Bunu içine biber ve kekik konmuş zeytinyağına batırarak yemeye insan doyamaz. Kopanisti peyniri de peksimete çok yakışır.

- Reçeller (Enginar , Karabaşotu çiçeği,incir ,çilek)

- Kekik Balı

- Hurma Zeytin ; Dalından koparılıp hiçbir işleme tabi olmadan yenebilen bu özel zeytin bir tek bu bölgede yetişir. Rüzgarın taşıdığı tuzlarla kaplanan zeytin taneleri, ağacın dalında salamura olmaktadırlar.

- Defne Yaprağı

- Natürel Sıkma Zeytinyağı (Soğuk ve sıcak sıkma)

- Doğal Sabunlar

- Deniz Tuzu

- Defne Yaprağı

- Kopanisti Peyniri, Kelle peyniri

- Kopanisti peyniri; keçi sütünden yapılan lor peyniri 10-15 gün süreyle her gün yoğrulur. Biraz dinlendirilir. Peynir yağını salınca azar azar tuz ilave edilerek 10-15 gün daha yoğrulur. Koku salmaya, acımaya, mayalanma baloncukları çıkmaya başlayınca kavanoza konup, üstüne zeytinyağı gezdirilir.Keskin bir kokusu vardır.

- Kelle peyniri; keçi sütünden yapılan tuzlu sert bir peynirdir.

Nursel Gürses   |  Tel :  0232 731 41 46  |   E-Posta : info@nergisotelkaraburun.com  |  Adres : İskele Mah. Burgaz arkası Mevkii 105. Sokak No: 55  Karaburun / İZMİR

Pitikare